Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Największe akty prawne - Kodeks cywilny i Kodeks karny
profinfo's Blog,
czyli Zapraszamy do zapoznania z informacjami oraz ofertą internetowej księgarni Profinfo.pl
Menu
Blog
Strona Główna
Dodaj do Ulubionych

Profinfo.pl jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer SA, który swoim zasięgiem obejmuje ponad 40 państw na całym świecie. W ofercie księgarni znajduje się ponad 10 000 publikacji.
Księgarnia internetowa Profinfo.pl to jedna z najpopularniejszych księgarni oferujących książki i publikacje związane z tematami ochrony zdrowia, prawa, biznesu czy finansów. Wszystkie dostępne książki tworzone są w oparciu o najnowsze informacje oraz osiągnięcia nauki. Doświadczeni specjaliści dbają, by przykazywana w ten sposób wiedza pochodziła tylko ze sprawdzonych źródeł.
Prosty w obsłudze i wygodny sklep internetowy pozwala na wykonywanie szybkich i bezpiecznych zakupów. Wysoka jakość obsługi oraz bogata oferta są powodem stale rosnącego zainteresowania usługami świadczonymi przez Profinfo.pl.
Więcej informacji dostępne jest na oficjalnej stronie internetowej: https://www.profinfo.pl/

393 odwiedzin
Księga Gości
0 wpisów
Dodaj do Księgi
Profinfo.pl
Facebook
Google+
Twitter

2017
Październik
Sierpień

Największe akty prawne - Kodeks cywilny i Kodeks karny

Należą do grupy aktów normatywnych zawierających zbiór przepisów regulujących określoną dziedzinę stosunków społecznych. Polskie Kodeksy są wydawane w formie ustawy. Do największych aktów prawnych należy Kodeks cywilny oraz Kodeks karny.

 

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny

Obowiązująca w Polsce ustawa Kodeks cywilny została uchwalona w dniu 23 kwietnia 1964 roku i od tego czasu była nowelizowana ponad 80 razy. Kodeks określa podstawowe normy z zakresu prawa cywilnego i jest najważniejszym dokumentem w sensie funkcjonalnym, bo to na nim opierają się inne dziedziny prawa. W głównym podziale składa się z czterech ksiąg: części ogólnej, części traktującej o prawie rzeczowym (regulacje określające prawa własności i inne prawa do rzeczy), prawie zobowiązań (zapisy regulujące formy i zasady wymiany dóbr oraz usług), oraz prawie spadkowym (regulacje określające prawa i obowiązki majątkowe po śmierci ich dotychczasowego właściciela). W księgach wydzielone są tytuły, które składają się z działów, rozdziałów oraz oddziałów. To wpływa na czytelność i przejrzystość dokumentu.

Kodeks karny

Ujednolicony tekst ustawy pochodzi z dnia 06 czerwca 1997 roku i reguluje zasady odpowiedzialności za przestępstwa, dodatkowo zawierają katalog przestępstw wraz z karami za nie grożącymi, a także zasady ich wymierzania. Podaje również zasady warunkowego zawieszenia wykonywania kary, określa również okoliczności łagodzące (między innymi regulacje dotyczące zakresu obrony koniecznej) oraz zasady przedawnienia odpowiedzialności karnej. Kodeks przewiduje również odpowiedzialność za formy współsprawstwa przestępstwa, przygotowanie czy usiłowanie popełnienia przestępstwa oraz za podżeganie do popełnienia przestępstwa. Kodeks karny składa się z trzech ksiąg: części ogólnej, części szczególnej oraz części wojskowej. W księgach wydzielone są artykuły, które dzielą się na paragrafy. Kodeks karny był nowelizowany 27 razy.Wzajemne zależności

Postępowanie cywilne służy w sposób bezpośredni ochronie sfery prawnej poszczególnych podmiotów prawnych. Postępowanie karne zmierza natomiast do ukarania jednostek, które naruszyły podstawowe zasady porządku prawnego i norm prawnych. W tym przypadku na pierwszy plan wysuwa się interes społeczny.
Mimo tych istotnych różnic między sprawami cywilnymi i karnymi może niekiedy zachodzić związek faktyczny lub prawny. Czasem między sprawą karną i cywilną zachodzi związek, u którego podłoża leży fakt, iż ten sam czyn stanowi przestępstwo, a zarazem rodzi skutki w sferze stosunków z zakresu prawa cywilnego. Z tego powodu Kodeks cywilny i Kodeks prawny mogą się uzupełniać.profinfo 09:39:22 25/10/2017 [Powrót] Komentuj